Integruotas projektas „Gurgu gurgu į Kaziuko turgų“ (vyko nuo vasario 4 d. iki kovo 4 d.) Pajiešmenių pagrindinėje mokykloje. Mokytoja Jolanta Virbickaitė pradinių klasių (1–4) mokinius pakvietė į aktyvią Kaziuko mugės darbų savaitę. Tai puiki proga pasiruošti Kaziuko mugei ir mūsų mažiesiems mokiniams! Integruotą dailės ir technologijų darbų savaitę organizavo dailės ir technologijų mokytoja Jolanta Virbickaitė.
Pradėkime nuo pažinimo…O kas yra Kaziuko mugė? Kaziuko mugė (kilęs iš vok. žodžio jahrmarkt) – graži, 3–4 dienas trunkanti tautodailininkų ir amato meistrų šventė (jomarkas). Šventės išskirtinumas – akivaizdus etnografinis regioniškumas. Tradicinė Kaziuko mugė vyksta Vilniaus miesto senamiesčio gatvėse. Anksčiau buvo prekiaujama viskuo, ką kaimo vyrai ir moterys ilgais žiemos vakarais gebėjo pasidaryti. Tai tvirti daiktai: statinės, kubiliukai, geldos, duonkubiliai, druskinės, pintinės, krepšiai, šaukštai, samčiai, žaislai ir t.t. Miesto žmogui irgi reikėdavo rankų darbo dirbinių – juk gyventa ūkiškai. Ką gi iš mugės parveždavo? Būtinai meduolį – Kaziuko širdį, virtinę riestainių, įvairiaspalvių verbų. Tai žymiausios Kaziuko mugės prekės. Ko jau ko, o liaudiško humoro, liaudies žaidimų, ratelių ir muzikavimo mugėje tikrai nestokota! Kaziuko mugėje ėjo šaukliai su fanfaromis, iš paskos bildėjo vežimai su pakinkytais arkliais, švilpte švilpė dūdelės, švilpynės. Mugės nuotaiką praskaidrindavo kvieslių šmaikštumas, pardavėjų liežuvio miklumas, gatvės muzikantai ir vaidinimai.
Nors dar ne pavasaris, bet kyvi kyvi – mes pavasariu jau gyvi! Vasario 26 diena. Pirmoji Kaziuko mugės darbų savaitės diena. Mažieji mūsų mokiniai su nekantrumu laukė pirmosios dailės ir technologijų savaitės dienos, nes mažiesiems taip smalsu ir smagu ruoštis pavasario šventei – Kaziuko mugei! Dailės mokytoja Jolanta Virbickaitė su pradinių klasių mokiniais nuo pat ankstyvo ryto ruošėsi Kaziuko mugės šventei. Prasidėjo švilpynių ir paukštelių lipdymas. Molinukas, švilpa, švilpynė – tai vienas iš seniausių Lietuvos vaikų žaislų. Mokiniai darydami Kaziuko mugei lietuviškas švilpynes, susipažino su keramikos skulptūros žanru, suvokdami kiek reikia daug laiko, begalinio kruopštumo ir žinių, norint nulipdyti švilpynę. Tą pačią vasario 26-ąją dieną mokiniai taip pat lipdė ir paukštelius. Paukštis siejamas su pavasariu, su gamtos atgimimu, simbolizuoja tekantį laiką, jo eigą. Kaip mažiesiems buvo smagu kartu kurti, lipdyti, dažyti ir dalintis savo pavasariniu džiaugsmu. Prisiminkime lietuvių klasikinės literatūros kūrinį. Kristijono Donelaičio „Pavasario linksmybes“ (Iš poemos „Metai“):
„…ne! ne verkt, bet linksmintis visi susirinko:
Nes darbai žiemos visur jau buvo sugaišę
Irgi pavasaris ant visų laukų pasirodė…“.
Išaušo vasario 27-oji diena. Antroji Kaziuko mugės darbų savaitės diena – margučių marginimas.
O jau margučių margumėlis ir gražumėlis! Mokytoja Jolanta Virbickaitė pripažino, kad savo gamybos išpuoštais suvenyriniais margučiais mažieji mokiniai labai džiaugėsi ir vylėsi, kad per Kaziuko mugę margučius parduos. Suvenyriniai margučiai pardavinėjami Kaziuko mugėje primena ruošimąsi antrajai pavasarinei šventei – Velykoms. Margutis – tai derlingumo, gamtos pabudimo, žmogaus dvasinio atgimimo simbolis. Spindinčios mažųjų mokinių akys, jų noras kurti, lipdyti paveikė kiekvieną iš mūsų.
Kovo 2-oji diena. Trečioji Kaziuko mugės darbų savaitės diena – verbų rišimas.
Mažieji mokiniai apžiūrėjo dailės mokytojos surištas verbas, aptarė jas (kaip jos atrodo, iš kokių augalų ar medžiagų surištos ar supintos). Klausiama, ar mokiniai žino, ką reiškia verba? Dailės mokytoja Jolanta Virbickaitė paaiškino, kad tradiciškai verbos rišamos iš augalų šakelių ir gėlių. Tikėta, kad verbos saugo namus nuo Perkūno, žemę – nuo graužikų ir sausros. Mokiniai buvo supažindinti su trumpa teorine dalimi, o tada jau suskubo linksmai dirbti! Mokiniai klijavo verbas iš popieriaus ir džiaugėsi, kad suklijuotos verbos bus panaudojamos kaip parodos akcentas per Kaziuko mugės šventę.
Kovo 3 -ioji – spektaklio „Išvažiuojam į Kaziuko turgų…“ diena. Juk ryt jau linksmoji integruoto ugdymo dalis – Kaziuko mugė! Su nekantrumu laukiam, kada galėsim pardavinėti, siūlyti savo rankų darbo dirbinius. Juk ne veltui yra sakoma „Pirk, parduok, mainyk, už dyką atiduok!“. Spektaklio metu susiduria dvi kartos, kurios skirtingai mąsto, skirtingai rengiasi, skirtingus darbus dirba, skirtingas šventes švenčia… Viskas taip skiriasi!
Senolių ramybę sudrumsčia naujoji karta. Prasideda dialogas, susipažinimas su skirtingo laikotarpio aplinka, daiktais, muzika, kalba. Senoliai jaunimą supažindina su tradiciniais, mediniais virtuvės įrankiais, pamoko megzti, papasakoja, kad tik ilgais žiemos vakarais yra laiko pasiruošti Kaziuko mugei, kuri yra pagrindinė senolių šventė, kada galima savo dirbinius parduoti, mainyti ir užsidirbti pinigų ne tik kvapniems riestainiams ir meduoliams „Kaziuko širdžiai“.
O kiek buvo juoko, kai naujoji karta senoliams ant ausų uždėjo grojančias ausines, tai bent naujovė! Tėvas taip išsigando, kad pradėjo melstis, prašyti atleidimo, nes galvojo, kad Šėtonas įsibrovė į namus. O kur dar kitos naujosios technologijos! Senoliai ir jaunimas pasikeitė vietomis, apžiūrinėjo neregėtus daiktus, aplinką, vis užduodami vieni kitiems klausimų. O visa tai atliko su saikingu humoru. Tai bent žiūrovams buvo juoko!
Spektaklyje dvi skirtingas kartas sujungė bendras šokis „Stinta pūkis“ ir lininis rankšluostis, kurį jaunoji karta jau yra matę. O matę pas močiutes, senelius. Visa tai sujungė kartu važiuoti į linksmąją Kaziuko mugę, nes tik ten riestainiai, meduoliai yra patys kvapniausi, saldžiausi, mūsų mėgstamiausi! O rankų darbo dirbiniai džiugina kiekvieną iš mūsų, nes Kaziuko mugė simbolizuoja atgimstančią gamtą, sugrįžtančius vieversius. Paklausyk, juk pavasaris jau beldžias į duris! (Paspauskite ir peržiūrėkite Kaziuko mugės darbų savaitės nuotraukas)
Spektaklį „Išvažiuojam į Kaziuko turgų…“ režisavo, scenografijas kūrė mokytojos Dovilė Bartkutė ir Jolanta Virbickaitė. Spektaklyje senąją kartą (senolius) tautosakiniu pobūdžiu vaidino 5 klasės mokinė Danielė Krivickaitė (atliko anūkės vaidmenį) ir 9 klasės mokinys Nojus Marcinkus (atliko tėvo vaidmenį). Naująją kartą (XXI a.) vaidino 7 klasės mokinys Rokas Kazulis, 9 klasės mokiniai Anželika Legytė ir Erikas Gaidelionis.
Nuo pat ankstyvo ryto, 8:00 val., visi laksto kaip pašėlę! Pirmyn – atgal, kairėn – dešinėn! Kas jums? Gal bitė įgėlė? Iš kur tas šurmulys? – pagalvojau aš…Ogi…Ogi šiandien Kaziuko mugė! Kovo 4-oji! Ne veltui puošiamos prekyvietės-kiemeliai, stalai, ant jų dedami įvairūs rankų darbo dirbiniai, repetuojama, šokama. Šiandien sveikinsim Kaziukus ir Kazytes, pirksim, parduosim, mainysim, už dyką atiduosim!
Įsirengę, pasipuošę prekyvietes-kiemelius, mokiniai su klasės vadovais ir mokyklos administracija iškeliavo į Pajiešmenių miestelio centrą, kur jų laukė gausi Kaziuko komanda: šventės kaltininkas Kaziukas, jo ištikimoji gaspadinė, skaniųjų „barankų“ (riestainių) kepėja Barankytė ir balsingieji gatvės muzikantai. O jau intrumentų gausa! Dūdos, gitara, akordionas, būgnai, barškučiai! Kaziuko komanda su gatvės muzikantais žadino miestelio bendruomenę, kvietė į Kaziuko mugę, sveikino visus susirinkusius, o ypač Kaziukus ir Kazytes.Taip skambiai žadindami miestelį, sulaukėme ir mokyklos mokinių-komandų, kurie sveikino Kaziuką muzikiniais pasirodymais, rateliais, linkėdami jam sveikatos.
Atsidėkodamas Kaziukas su gaspadine prabilo žemaitiškai, dzūkiškai sveikindamas visus su pavasariu, su gamtos atgimimu, su pavasario švente „Kaziuko muge“. Kaziuko draugija padėkoję visiems už šiltus sveikinimus, kvietė kartu padainuoti bendrą eisenos dainą „Augo sode klevelis“ ir gurgu gurgu išvažiuojam vėlų rytą į Kaziuko turgų.
O ko tik nebūta Kaziuko mugėje! Pirmiausia atvykę sveteliai iš Pasvalio vicemeras Povilas Balčiūnas ir vyriausioji specialistė (jaunimo reikalų koordinatorė) Vida Stokienė pasveikino su gražia švente, su integruota Kaziuko diena. Kaziukas perkirpo juostą ir viens, du, trys Kaziuko mugė – atidaryta! Netrūko nei „barankų“, nei meduolių „Kaziuko širdžių“, nei siurpizų! Šventės metu netikėtai atsivėrė durys….Kaziukas groja gitara ir kviečia visus į slaptąją Kaziuko užeigą!O ten dalinama sočioji ir skanioji košė! Kas pardavinėjo, kas košę valgė, kas mokytojų kavinėj „Jiešmenėl’s“ arbatą, kavą, pyragus valgė, kas kino teatre peržiūrėjo Kalėdinį filmą. Ot, tai pasilinksminom! O kur dar auklėtojos Dalės Naudžienės mažųjų priešmokyklinukų pasirodymas su skėčiais „Lyja lyja lietus!“.
Riestainiai, daikteliai išparduoti, liko tik eurus suskaičiuoti…. Ačiū, sveteliai, kad nepasididžiavot ir atėjot, lauksime Jūsų su tokia pat gera nuotaika, gražiais darbais ir stora pinigine kitais metais! (Paspauskite ir peržiūrėkite Kaziuko mugės nuotraukas)
Organizatorė lietuvių kalbos mokytoja Dovilė Bartkutė
Integruotos dailės ir technologijų savaitės organizatorė mokytoja Jolanta Virbickaitė
Fotografavo mokytoja Jolanta Virbickaitė
Parašykite komentarą