Šis projektas vyko Pajiešmenių pagrindinėje mokykloje nuo 2015m. kovo 20d. iki balandžio 24d.
Kovo 20 diena – pasaulinė Žemės diena. Tai viena svarbiausių ir gražiausių aplinkosauginių švenčių. Šiemet ši šventė sutapo ir su daliniu saulės užtemimu, kuris įnešė paslaptingumo, rimties…
Mūsų mokykloje Žemės dienos paminėjimas yra tradicinis renginys jau daugelį metų. Tad kiekvienais metais stengiamės surasti ir naują šios dienos pažymėjimo būdą, kuris skatintų mokinių kūrybiškumą, smalsumą, iniciatyvumą, bendradarbiavimą ir bendravimą bei patiktų visai bendruomenei. Projektą organizavo biologijos –geografijos mokytoja L. Augienė ir anglų kalbos mokytoja V. Čikštienė.
Kovo 20 d. – Žemės dienos atidarymo šventė. Tai ypatinga diena – Žemės gimtadienis, kuris prasidėjo didžiulė eisena. Visi buvome pasipuošę , linksmi, rankose balionai , pačių daryti gamtiniai atributai , gėlytės… Buvo nešama Žemės vėliava, mokiniai žygiavo su būgnais ir fakelais, bei pritarė vedėjams Erikui ir Domantui, kurie per ruporą skandavo Žemei: „Žeme, mes tave mylim“, ‘‘Žeme,būk sveika ir graži‘‘ ir kt. Eisena driekėsi per visą parką. (žiūrėti video)
Sakant žodžius Žemei buvo uždegtas fakelas, kuris reiškė, kad mus visus: mokinius, mokytojus ir visą bendruomenę vienija bendri tikslai, bendri darbai, bendras rūpestis dėl Žemės. Šventėje dalyvavęs bendruomenės narys Gediminas Andrašūnas pasveikino Žemės dienos proga. Vedėjai perskaitė Žemės laišką, pašokome šokį „Žemė kėlė žolę“. Vėliau kiekviena klasė išsakė pasižadėjimus –palinkėjimus Žemei, kuriuos kartu su balionais paleido į orą, kad jie patvirtintų Žemei duotą priesaiką. Po to visi kartu apkabinom pačių rankomis sukurtą Žemės rutulį ir visi padėkojom Žemei. Gaudžiant būgnams, buvo iškelta Žemės vėliava ir paskelbti darbai, kuriuos turėsime nuveikti per mėnesį, t.y nuo kovo 20 iki balandžio 24d. Kiekvienas auginsime gerų darbų medį…
Balandžio 24 d.- integruota mokinių veiklos diena „Žemės delnuose“. „Visatoje yra tik viena tokia Žemė, kurioje gyvena žmogus. Rūpestis jos gamtos apsauga turi tapti kiekvieno mūsų gyvenimo būdu“, kalbėjo ekologas Algimantas Balčiūnaitis, viešėdamas mūsų mokykloje. Ekologas žavėjosi mokinių foto paroda „Gamtos fotografija – 2015“. Mokiniai fotografavo ne tik fotoaparatu, bet ir išmaniaisiais telefonais, tuo dar kartą įrodydami kaip greitai šiuolaikinis jaunimas įvaldo šias informacinių technologijų naujoves. Salėje pasidžiaugėme gamtos grožiu, kurį užfiksavo jų rankos. Pastebėjome, ką gražaus gali duoti gamta, o jos grožiui suprasti reikia tik atvirų žvilgsnių ir jautrios sielos…
8klasės mokiniai buvo paruošę staigmeną, anglų kalba padainavo dainą „Air Pollution“ apie oro taršos neigiamą poveikį mūsų gamtai.
Po to vyko ilgai laukta viktorina „Gamtos pažinimo takais“. Jos metu varžėsi dviejų komandų („Žiedai“ ir „Vabalai“) 5-10 klasių atstovai. Renginio metu komandų dalyvius palaikė ir stebintys klasės draugai (sirgaliai). Viktorinos dalyviai džiugiai ir išmintingai sprendė įvairias užduotis: gilino bendras žinias apie gamtą ir ekologiją; spėliojo paukščių ir gyvūnų balsus; sužinojo naujų faktų apie mūsų planetos medžius. Vedėjai rezultatus nuolat fiksavo lentoje ir skatino dalyvių entuziazmą.
Pertraukos metu buvo rodomas filmukas „Man and Pollution“, iš kurio supratome, kad Žemė šaukiasi pagalbos, nes yra tokių žmonių, kurių veiksmai pilni prievartos, pykčio, jų veikla ir atliekami darbai paremti egoistiniais, godumo sumetimais. Tai pamokantis filmas, nes nereikia su gamta elgtis taip, kaip nenorite, jog elgtųsi su mumis.
Po viktorinos, kurią laimėjo „Žiedų“ komanda, mes persikėlėme į parką. Ant medžių kamienų, mokiniai išreiškė savo požiūrį į gamtą, jos grožį, problemas. Piešinių tema „Aš žemės kalbą suprantu“. Pradinukai piešė ant asfalto, o kiti tuo tarpu meilę gamtai reiškė eilėmis – prieplaukoje skaitė poeziją, padedant lietuvių kalbos mokytojai I. Gikienei. Mokiniai turėjo galimybę pristatyti savo piešinius, o meno „kritikas“ 9 klasės mokinys Nojus M. pasidalino savo mintimis, pakomentavo jų darbus.
Vėliau mokiniai pristatė savo pačių rankomis pagamintus inkilus. Dėkojame Ievai B. – 7 kl, Saulei Š. – 7 kl, Kiprui B. – 9 kl, Erikui G. – 9 kl, už pagalbą paukšteliams. (žiūrėti video)
Supratome, kad žemė, žolė, paukščiai ir visa gamta tampa gaivinančiu, niekad neišsenkančiu šaltiniu, iš kurio vaikai semiasi Grožį, Gėrį, Meilę ir Dorą…Viso to, reikia ieškoti savyje ir gamtoje. Nuo mūsų priklauso, ar mes liksime pasyvūs gamtos stebėtojai, ar pamažu tapsime tyrinėtojais, gamtos globėjais.
Paskutinė mūsų šio projekto stotelė – siaurukas. Puikiai padirbėję „Darom – 2015“ metu, valgėme lauže keptas bulves, važinėjomės drezina.
Taigi, šį projektą pradėjome Žemės vėliavos pakėlimu ir baigėme jos nuleidimu, tačiau tikimės, kad šie pasėti gerumo daigeliai skleisis ir subujos kiekvieno širdyje bei virs kasdieniniais gerais darbais.
Dėkojame UAB „Artema“ direktoriui Algiui Letkauskui už medieną inkilams.
Dėkojame UAB „Indritus“ vadovei Vidai Varnaitei parėmusiai šį projektą saldžiais prizais.
Mokytojos L. Augienė ir V. Čikštienė
…“nepelnytai užmirštas ir apleistas liko Šiaurinis Aukštaitijos siaurojo geležinkelio ruožas, vingiuojantis šalia Pajiešmenių parko. Aukštaitijos Siaurasis geležinkelis – vienas unikaliausių šalies inžinierinio ir techninio paveldo objektų. Mes, savo kaime turime išskirtinius paveldo elementus – Šiaurinį Siaurojo geležinkelio atkarpos ruožą, tiltą per Jiešmens upelį, statytą 1933 metais ir Siaurojo geležinkelio Pajiešmenių stotį statytą 1922 metais ir 1996 metais įtrauktą į architektūros paminklų sąrašą.
Šiaurinį ruožą, pastatytą tarpukario laikotarpiu, Panevėžys – Biržai valdo bendrovė „Lietuvos geležinkeliai“. Šis ruožas turizmui dar nenaudojamas. Reikia pastebėti, kad 2001 metais Aukštaitijos Siaurasis geležinkelis nustojo veikti kaip įprasta transporto rūšis. Nebenaudojami bėgiai apžėlė žole ir menkaverčiais krūmais, tad kai kuriems gyventojams labai patogu tokioje vietoje atsikratyti šiukšlių. Pajiešmenių geležinkelio stoties išdaužyti langai, išlaužytas vidus virto dar viena šiukšlių saugykla. Per pastarųjų 12-os metų laikotarpį ši ruožo atkarpa liko apleista. Atsirado norinčių metalinius bėgius priduoti į metalo supirkimo punktus.“(iš Pajiešmenių bendruomenės projekto, aut. Gintarė Gikienė)
Pernai mes, mokiniai, ir mokytojai, pakviesti bendruomenės narių Gintarės ir Vaido Gikių, akcijos DAROM metu nuveikėme didelį darbą: išvalėme geležinkelio stotelę, kurioje buvo priversta šiukšlių, valėmė bėgius, kirtome krūmus. Už gerą darbą gavome dovaną – kelionę Siauruku į Anykščius.
Akcija DAROM – vienas didžiausių renginių Lietuvoje, kuris atkreipia dėmesį ne tik į aplinkosaugos problemas Lietuvoje ir visame pasaulyje, bet skatina savanorystės ir pilietiškumo jausmą. Todėl Pajiešmenių pagrindinės mokyklos mokiniai, nuo mažiausio iki didžiausio, ir šįmet kibo į darbus, gelbstint Siauruką, juk čia mūsų Siaurukas. Mokiniai atidavė visas jėgas tvarkant siauruko bėgius, už tai jie galėjo pasivažinėti drezina jų pačių išvalytais bėgiaus. Darbo metu buvo pertraukėlės, kurių metu ir mokiniai, ir mokytojai galėjo išsikepti sau pietus. Vaikai kepėsi bulves, kai kurie dešreles, o pradinukai netgi zefyrus. Pasikalbėjus su mokiniais paaiškėjo, kad visų nuomonės išsiskyrė: vieniems ši akciją patiko todėl, kad nebuvo pamokų, kitiems, kad mes švarinome aplinką, kai kas atėjo pasivažinėti drezina, o daugeliui buvo bendras kompromisas – jiems patiko švarinti aplinką, važinėtis drezina ir pasvajoti:“ Gal ir pro Pajiešmenius vėl dundės Siaurukas… Kada nors…“ Paklausus, ar sugrįš į akciją kitais metais, tiek mokiniai, tiek mokytojai drąsiai atsakė, jog sugrįš.
Viską apibendrinus paaiškėjo, kad mūsų mokyklos mokiniai ir mokytojai gali darniai dirbti drauge komandinį darbą. Tikiuosi, kad šis darnumas liks iki pat mokslo metų pabaigos.
Kipras ir Olivija, 9 klasės mokiniai
Parašykite komentarą